Yaşam Kaynağımız Su

Konsantrasyon Sorununa Basit Çözümler
5 Şubat 2022
Türk Tarihinin Pasifik Yolculuğu
12 Şubat 2022

Yaşam Kaynağımız Su

Su; her canlının ihtiyacı olan, organların düzenli işleyişini devam ettirmesini sağlayan, sadece canlı için değil doğa ve çevre için de çeşitli faydaları bünyesinde bulunduran doğal bir kaynaktır. Şimdi bu yazımızda size suyun yaşamımızdaki öneminden ve suyla ilgili bazı sorulara cevap niteliği taşıyan bilgilerden bahsedeceğiz.

Neden susarız?

Susamak; tiroid bezinin ağız yoluyla bize ulaştırdığı, vücudun suya ihtiyacı var anlamını taşıyan bir mesajdır. Bu ihtiyaç kişisel ve psikolojik boyutları olan ve kişiden kişiye farklılık gösteren bir durumdur.

Ne zaman su içmeliyiz?

Aslında düşünülenin aksine bunun çok karışık bir cevabı yoktur. İstenile her zaman diliminde rahatlıkla su içilebilir. Su ihtiyacı insandan insana değişen bir durumdur. Bir insan gün içinde çok sık su içmeye ihtiyaç duyarken bir başkası çok daha az ihtiyaç duyabilir. Bu sebeple su içme zamanı ve sıklığı bireysel bir durumdur diyebiliriz. Ancak sağlık açısından az ve sık, özellikle de besinlerin sindirildiği saatlerin dışında su içmenin doğru olduğunu söyleyebiliriz çünkü tek seferde çok su içmek günün birinde böbreklerin iflas etmesine yol açabilir. Bunlara ek olarak, sabah uyanır uyanmaz ve aç olacak şekilde bir bardak su içmek; tüm organizmayı temizleyerek vücudu toksinlerden arındırır ve gün boyu zinde kalmayı sağlar.

Su zayıflatır mı?

Bu sorunun cevabını çoğumuz yanlış biliyoruz. Evet suyun kilo vermeye yardımcı olduğu doğrudur ancak durmadan su içmenin insan bedenini zayıflatacağı söz konusu değildir ve çok büyük bir yanılgıdır. Hatta zayıflama düşüncesiyle fazla su içmek vücudun atmakta zorlandığı bir atık halini alarak ödem oluşumuna neden olur.

Derimizde gerçekten fazla miktarda su bulunuyor mu?

Ortalama bir insan derisinde %50 oranında su bulunur ancak yaş ve cinsiyete göre farklılıklar da mevcuttur. Bu oran bebekler için %80 civarında iken yetişkin kadın ve erkeklerde %50-%60 civarında olur. Ayrıca üst deride bulunan su miktarı alt deriye oranla çok daha fazladır. Bu durum cilt olarak nitelendirdiğimiz üst derinin canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Suyun cildi nemlendirme süreci nasıldır?

Aslında su

buy kamagra

, içinde tüm hücrelerin ıslandığı ve yıkandığı bir sıvıdır. Bu sebeple ciltteki su miktarı azaldığında kuruluk ve pul pul dökülme gibi reaksiyonlar gözlemlenebilir. Vücuttaki tüm enzimatik ve immüniter sistemlerin düzenli bir şekilde görevlerini yapabilmeleri için suya oldukça ihtiyaçları vardır.

Yazın kışa göre daha fazla mı su içmek gerekir?

Bu sorunun cevabı çok nettir. Kesinlikle yazın kışa oranla daha fazla su içilmelidir. Bunun sebebi hiç şüphesiz; yazın vücudun kışa göre daha çok ısındığı için daha fazla terlemesi ve dolayısıyla da daha fazla su kaybetmesidir. Yani; yaz aylarında vücudun su deposunu, kışa kıyasla daha sık ve daha yüksek oranlarda yenilemek oldukça gerekli ve önemlidir.

Hazırlayan: Merve Dinç

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.