Konsantrasyon Sorununa Basit Çözümler

Petri Kabında Sanat: BioArt
2 Şubat 2022
Yaşam Kaynağımız Su
9 Şubat 2022

Konsantrasyon Sorununa Basit Çözümler

Konsantre olamamak ya da konsantrasyonunu toplayamamak günümüzde birçok insanın yaşadığı bir sorundur. “Bir türlü konsantre olamıyorum.” lafını da sıklıkla duyarız. Bunun farklı nedenleri olabilir, hatta belki sağlıkla ilgili oldukça önemli bir sebebi vardır. Bu yazıda kendimiz nasıl basit müdahalelerle konsantrasyon sorununa çözüm bulabiliriz, buna bakacağız. Çünkü özellikle de öğrenciler için konsantrasyon oldukça önemli bir faktördür ve bizler buna basit çözümler ararız.

Benim sizlere iki önerim olacak. Bunlardan ilki yeşil elma. Yeşil elma birçoğumuzun bildiği gibi ekşi bir tada sahiptir. Bu nedenle de ders çalışırken masanıza sadece bir yeşil elmayı dilimleyip koyarsanız önce kokusu sizin beyninize mesaj gönderip onu dinç ve uyuklamaz bir vaziyette tutacak, sonrasında yediğinizde ekşiliği sizi uyanık tutacaktır. Böylelikle dışarıdan gelen uyaranlarla beyinde oluşan sinyaller, birbirini tamamlayacak ve konsantrasyon bozukluğunuzu azalacaktır. Bu doğrultuda anlama kolaylaşacak, verim artacaktır.

Gelelim ikinci önerime, bu da limon yağı. Günlük hayatımızda strese çokça yer veririz ve bu da bizim asıl konsantrasyon dağınıklığı sebebimiz olabilir. Limon yağı diğer yağlardan farklı olarak stresi hafifletmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, ağrıyı azaltmak gibi etkilere en yüksek oranda sahip olan yağdır. Limon yağının diğer özelliklerinden biri de anksiyete ve depresyon belirtilerini azaltmasıdır. Stres, depresyon ve duygusal değişimlerde rahatlamaya yardımcı olur. Eğer günlük hayatınıza limon yağını da dahil eder ve yanınızda sürekli bulundurursanız sizin için konsantrasyon bozukluğu sorun olmaktan çıkabilir. Ayrıca limon yağı aromaterapide en yaygın olarak kullanılan esansiyel yağlardan biridir. Örneğin ders çalışırken konsantre olamıyorsanız limon yağını yazı yazdığınız elinizin işaret parmağıyla baş parmağı arasına damlatabilirsiniz. Böylelikle çalışırken sizi uyaran ve rahatlatan bir koku sürekli sizinle olacaktır.

Kısacası konsantrasyon bozukluğu profesyonel yardım gerektirmeyecek bir boyuttaysa kendi başımıza basit çözümler bulabileceğimiz bir sorundur. Yukarıda bahsettiğim yöntemler kolaylıkla deneyebileceğiniz önerilerdir. Düzenli olarak denediğinizde veriminizin arttığını göreceksiniz.

Hazırlayan: Şule Özbolat

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.