Petri Kabında Sanat: BioArt

Özgürlük ve İnsan
29 Ocak 2022
Konsantrasyon Sorununa Basit Çözümler
5 Şubat 2022

Petri Kabında Sanat: BioArt

Petri kabında sanat, bakteriyografi ve mikrobiyoloji yöntemlerine dayanıyor. Bio-art olarak ifade edilen ve bilimle sanatın buluştuğu bu uygulamalar

buy cheap kamagra oral jelly

, bilim insanlarının çeşitli mikroorganizmaları uygun besiyerleriyle birlikte petri kabına ekmesiyle oluşuyor. Ekim ve inkübasyon işlemlerinin sonucunda petri kabında çoğalan kolonilerle şekiller, illüstrasyonlar ve portreler elde ediliyor.

Petri kabında istediğimiz görseli elde etmek için öncelikle bir tuval görevi görecek olan agarı hazırlıyoruz. Sonrasında bakteri gibi mikroorganizmaları agarda gelişmeleri sırasında ortaya çıkan renklerine göre belirleyerek petri kabına ekleyip gelişimlerini ve koloni oluşumlarını gözlemliyoruz. Bu mikroorganizmalar sahip oldukları renk pigmentleri, enzimler ve buna benzer bazı özelliklere dayanarak farklılık oluşturuyorlar. Bu sayede bakteriler büyüdükçe tuval üzerinde beliren renkler gibi davranıyorlar. Besin ihtiyacı ve metabolizma farklılıklarından yararlanarak bu mikroorganizmalara resim fırçası kullanmaya gerek kalmadan şekil verebiliyoruz.

İlk adımda protokole uygun miktarda toz, agar besinlerle karıştırılarak hazırlanıyor. Genellikle pepton, et ekstratı ve su eklenerek otoklav ile sterilize edildikten sonra petri kabına aktarılıyor ve şeffaf, katı bir forma ulaşması için bekleniyor. Bakteri, virüs, maya gibi mikroorganizmaları kullanarak çeşitli renkler elde edebiliyoruz. Bu mikroorganizmalardan doğal olarak renkli olanları seçebiliyor ya da daha fazla renk seçeneği için genetik olarak modifiye edilmiş mikroorganizmalarla çalışabiliyoruz. Bu seçim, istenen sonuca ve bilim insanının tercihlerine bağlı olarak değişiyor. Kullanılan bakterilere örnek olarak kromojenik proteinler üreten E. Coli bakterilerini verebiliriz. Bakteriler bir süre büyümeye bırakıldıktan sonra oluşan kolonilerle bir BioArt görseli elde edebiliyoruz.

Günümüzde bakterilerle yapılan bu resimler, tüm dünyada ilgi çeken bir konu haline geldi. Bilimle sanatı bir araya getiren bu tarz uygulamaların popülerliği her geçen gün artmaya da devam ediyor. Artık internet üzerinden bu eserlerin siparişini verebilir, belki ilerleyen dönemlerde evimizin duvarlarını tablolarla değil renkli petri kaplarıyla süsleyebiliriz.

Modern sanat anlayışı zaman içerisinde değişirken bu alanda uluslararası yarışmalar da düzenlenmeye başlandı. Birçok bilim insanı, yarışma için ünlü ressamların tablolarını petri kabı üzerinde yeniden canlandırıyor. Bu yarışmalardan biri olan The American Society for Microbiology (ASM) tarafından düzenlenen ‘Agar Sanatı’ yarışması önümüzdeki yıl tekrardan başvruları kabul edecek.

Hazırlayan: Ceyda Topal

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.