Kanser Savaşçısı: Kemoterapi

Bir Serüven: Kente Doğru
11 Aralık 2021
Evrimimizin Parçası: Aralıklı Oruç
18 Aralık 2021

Kanser Savaşçısı: Kemoterapi

Bugün insan hayatını kurtarabilme potansiyeli en yüksek tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapiden bahsedeceğiz. Kemoterapi daha çok kanser hücrelerini etkileyen, kanser ilaçları kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, kanser hücrelerini ve kanser hücrelerinin bıraktığı tüm izleri iyileştirmeyi amaçlar. Her zaman kesin sonuç vermese de kanser tedavisinde en çok tercih edilen tekniklerden biridir ve oldukça zor bir süreçtir.

Kemoterapi ilaçlarının istenilen iyileşme sürecini tam olarak karşılaması her zaman mümkün olmayabilir. Kanser hücreleri kemoterapi ile yok edilemiyorsa veya teşhis geç konulmuş ve tedavi için gecikilmişse kanser hücreleri kan damarları ya da lenfler yoluyla vücuda yayılabilir. Bu durumda yayılma anlamındaki metastaz meydana gelir.

Laboratuvarında fiziği temel alarak ‘Elektrik akımı hücreleri nasıl etkiler?’ sorusuna cevap arayan Rosenberg, kültürlenmiş insan hücreleri kullanmaya karar vermiş. Ancak aleti denemek için bakteriler üzerinde bir inceleme yapmış. Bakterileri bir solüsyonun içerisine koyarak ve platin elektrotlar kullanarak elektrik akımı uygulamaya başlamış. Fakat elektriği kapattıktan sonra yaşayan bakterilere baktığında, bakterilerin normal uzunluklarının 300 katına eriştiklerini görmüş. Bu şaşırtıcı sonucu açıklayabilmek için çalışmalarına devam eden Rosenberg, hücrelerin uzunluğunun artmasının elektrik akımıyla alakası olmadığını anlamış. Kimyagerlerle yaptığı detaylı araştırmalardan sonra, elektrolit olarak kullandığı amonyumklorür solüsyonu ile platin elektrotlar arasında bir reaksiyon gerçekleştiğini ve bu reaksiyon sonucu Diklorodisminplatin adında yeni bir kimyasal oluştuğunu fark etmiş. İlk defa 1844’te Michele Peyrone tarafından sentezlenen bu kimyasal o zamanlar hücreler üzerindeki etkisinden kimsenin haberdar olmadığı ‘’Peyrone tuzu’’ idi. Sonrasında bu kimyasal Rosenberg’in dokunuşlarıyla kemoterapi ilacı olarak ortaya çıkmıştır.

Bu tedavi yöntemi kanserin etkilerini en aza indirgese de pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Yan etkilere geniş bir pencereden bakacak olursak: Kemoterapi yöntemi insanın bağışıklığını ciddi oranda düşürdüğünden kemoterapi gören bir insan bulaşıcı hastalıklara karşı daha dirençsiz hale gelir. Ayrıca bu insanlarda stres seviyesi diğer insanlara oranla daha fazladır. Ek olarak

buykamagrausa.com

, bazı güçlü kemoterapi ilaçları hastalarda yorgunluk, mide bulantısı, kusma ve saç dökülmesi gibi yan etkilere de yol açabilir. Bazı hastalarda kemoterapiye bağlı olarak ‘Raynaud Fenomeni’ hastalığı da görülebilir. Bu hastalığı basitçe açıklamamız gerekirse uzuvlarda oluşan bir kan dolaşım rahatsızlığı olduğunu söyleyebiliriz. Özetleyecek olursak, kemoterapi kanserle savaşmaya yönelik ve güçlü ilaçlarla uygulanan bir tedavi sürecidir.

Hazırlayan: Merve Dinç

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.