Bir Serüven: Kente Doğru

Kabul Edilmeyen Şöhret
1 Aralık 2021
Kanser Savaşçısı: Kemoterapi
15 Aralık 2021

Bir Serüven: Kente Doğru

Kadıköy’de bulunan ve 1892’de inşa edilen Hasanpaşa Gazhanesi, bu yıl Müze Gazhane adlı kültürel bir yapıya büründü. Birçok sergiye ev sahipliği yapan Gazhane, açılış sergilerinden biri olarak sanatseverleri Serkan Taycan’ın ”Kente Doğru” sergisi ile buluşturdu.

Taycan’ın Habitat, Kabuk, Agora ve İki Deniz Arası başlıklı çalışmaları ilk defa bir arada izleyici karşısına çıkıyor. Temalar farklılaşırken yapı, sergi anlatısını hiç bölmeden devam ediyor. Dört ayrı bölümden oluşan Kente Doğru, kentteki dönüşümü her yönüyle ele alarak bir bütünlük içinde ziyaretçilere sunuyor.

Habitat taşrayı anlamakla beraber Taycan, bu bağlamda çocukluğunun geçtiği mekanlarla daha önce hiç görmediği yerler arasında bir anlatı kuruyor. Çalışmalarının yazılarla desteklenmesi ise sergiye büyük bir derinlik katıyor.

Taşradan sonra sıra İstanbul dolaylarına gelince Taycan’ın arayışlarının başladığına tanık olunuyor. Var olanın nasıl kaldırıldığı

, yerine nasıl yenilerinin konulduğu ve tekrar konulanların yerinden edilmesi.

Agora’da ise İstanbul’un dolaylarından meydanlarına geliyoruz. Taycan için meydanlar; yaşayanlar tarafından nasıl kullanıldığını, yönetenler tarafından nasıl şekillendirildiğini, her ikisinin dönüştürücü etkisini gözlemleyebildiği sembolik yerler olarak görülüyor. Taycan, Agora’da biraz daha her şeyin içinde ve yakınında.

Son parta gelindiğinde büyük bir macera olan İki Deniz Arası -Taycan’ın 2013 yılında hayata geçirdiği bu dört günlük yürüyüş rotası- Karadeniz’den Marmara’ya uzanarak kentin en dışından merkezine katman katman yaklaşıyor. Kent ve doğa ilişkisini sosyal bilimler, politika ve sanat alanlarının kesişiminde sorgulayan, katılımcı, aktivist bir proje İki Deniz Arası. Aynı zamanda, Taycan’ın tüm çalışmalarında ele aldığı kavram ve olguları bedensel ve zihinsel deneyime açan bir davet. Serginin son durağında bu davet; kente dair önemli kavram ve olguların tartışıldığı bir platforma dönüşüyor ve bu tartışmaya ortak olmak  şanslı hissettiriyor.

Temelleri 2007’de atılan bu serüven hala devam ediyor. Ocak 2022’ye kadar açık olan sergi ziyaret edilebilir ve şanslı hissettirebilir.

Hazırlayan: Doğa Türkdoğan

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.