Plastiklerin Alt Dünyası: Mikroplastikler
29 Eylül 2021
İlham Perimiz Doğa: Biyomimetik
9 Ekim 2021

Yunan Mitolojisi

Yunan Mitolojisi, Antik Yunan’da dünyanın yaratılışı, tanrı, tanrıça ve kahramanların hayatlarını anlatan efsane ve doktrinleri içerir. Yunan Mitolojisi, Antik dönemdeki her medeniyet gibi Yunanların da anlam veremedikleri doğa olaylarını anlamlandırabilmek ve böyle durumlarda sığınabilecekleri bir olgu yaratmak amacıyla oluşturulmuştur. Yunanlar tanrıları insan görünümde düşünmüş ve tanrılara yemek, içmek, uyumak gibi insani nitelikler atfetmiştir. Tanrılar insani özelliklerinin yanında olağanüstü yeteneklere sahip, hastalanmayan, ambrosia ve nektar ile beslendikleri için sürekli genç kalan, ölümsüz varlıklardır.

Yunan mitolojisinde her şey sonsuz bir boşluk olan Khaos ile başlar. Bu boşluktan doğan yedi tanrıdan biri olan toprak ana tanrısı, deniz ve gökyüzü tanrılarını doğurmuştur. Daha sonra da toprak ana tanrısı deniz ve gökyüzü tanrıları ile birleşerek evreni dördü kadın, sekizi erkek on iki Yunan tanrısı olan Titanlar ile doldurmuştur. Zaman içinde Titanlar arasında anlaşmazlıklar sonucunda savaş çıkmış, Titanlar devrilip başa Olympos tanrıları geçmiştir.

Bazı Olympos tanrılarını detaylı olarak inceleyelim,

Zeus: Gökyüzü ve hava olaylarından sorumlu tanrıdır. Tanrıların babası ve en güçlüsüdür. Tanrısal tek özelliği doğaüstü güçlerinin olmasıdır. Ancak bununla beraber insani özellikleri çok daha yoğundur. Genel olarak kötü bir karaktere sahiptir ve çapkınlığı ile bilinmektedir.

Posedion: Deniz ve depremlerden sorumlu tanrıdır. Üç dişli bir yabaya sahiptir ve bu yabayla denizleri ve depremleri kontrol etmektedir, yabayı yere vurduğundaysa deprem yaratır. Zeus’tan sonraki en güçlü tanrıdır. Zeus ile sürekli taht mücadelesi içindedir.

Artemis: Vahşi doğa, avcılık ve ay tanrıçasıdır. Kardeşi Apollon’dan bir gün önce doğmuş ve annesinin doğumuna yardım etmiştir. Annesinin çektiği acıyı gördükten sonra evlenmemeye ve bakire kalmaya yemin etmiştir. Bunun yanında Artemis, hamile kadınları oku ile öldürmüştür. Kendisine yaklaşan erkekleri ise ya bir geyiğe ya da bir tavşana çevirerek cezalandırmıştır.

Afrodit: Aşk ve güzellik tanrıçasıdır, sevgiyi ve güzelliği temsil eder. Bir memeliğe sahiptir ve bu memeliği kim takarsa dünyanın en güzel ve en çekici kadını olmaktadır.

Hera: Kadın, evlilik ve bereket tanrıçasıdır. Zeus’un eşi olduğu için baş tanrıçadır. Argos adında bir deve sahiptir, bu dev Zeus’un sevgilisi İo’yu sürekli olarak takip eder.

Apollon: Işığın ve sanatın tanrısı olarak durgun ve ölçülü gücü temsil eder. Yetenekleri doğayı görmeye ve akla dayanır. Aynı zamanda çok iyi bir okçudur.

Athena: Bilgelik ve barış tanrıçasıdır. Kalkan, mızrak, zeytin dalı ve baykuş Athena’nın sembolleridir.

Hazırlayan: Duygu Çakır

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.