Lezzetli Yemeklerin Sırrı: Maillard Reaksiyonu
28 Ağustos 2021
Kanser Tedavisinde DNA Origami Yöntemi
4 Eylül 2021

Yüzmenin Önemi

İnsanlar genellikle yaz aylarında sıcaklardan bunalıp ferahlamak için yüzer. Düzenli olarak yüzmenin ise birçok faydası vardır. Yüzmenin yararlarıyla ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Griffith Eğitim Araştırmaları Enstitüsü yaptığı çalışmalar sonucunda okul öncesi dönemde yüzmeyi öğrenen çocukların gelişimlerinin yaşıtlarından çok daha hızlı ilerlediğini keşfetmiştir. Bu araştırmayı yürüten Prof. Robyn Jorgensen, çocukların erken dönemde geliştirilen yüzme becerileri sayesinde diğer öğrenme ortamlarına da kolayca uyum sağlayabileceğini söylüyor.

Yüzerken vücudumuzun kol, bacak ve karın kasları başta olmak üzere bütün kasları aynı anda aktif olarak çalışır. Kaslar güçlenir aynı zamanda yağ depolarındaki birikim azalır. Kilo vermek denince de akla yüzmek gelir. Yüzerken bütün vücudumuz harekete geçtiği ve aynı zamanda çok enerjiye ihtiyaç duyduğumuz için kalori yakmak kolaylaşır. Çünkü yüzme hem ağırlık hem de kardiyo egzersizini içinde barındırır.

Yüzmek vücut direncini arttırdığı için bağışıklık sistemini ve metabolizmayı düzene sokar. Kalbe olan olumlu etkisi de yadsınamaz. Tüm kasları harekete geçirerek ve solunumu güçlendirip kandaki oksijen miktarını arttırarak kalbe giden temiz kan akışını çoğaltır. Aynı zamanda akciğerin solunum kapasitesini arttırarak kalbe temiz kanın daha rahat ulaşmasını sağlar. Kalp ritminin düzenlenmesi konusunda da oldukça faydalıdır. Diyabet ve kolestrol gibi hastalıkların önlenmesine etki ederken aynı zamanda kalp hastalıklarının da riskini azaltır.

Tüm bu olumlu fiziksel etkilerinin yanı sıra yüzmenin ruhsal anlamda da birçok rahatlatıcı etkisi vardır. Su insanlara sakinliği ve huzuru çağrıştırır. Yüzerken insanın suyun içinde kendiyle baş başa kalıp düşünmesi ve su sesini dinlemesi insanlara bazen terapiden daha iyi gelir. Ayrıca yüzmek bilimsel olarak serotonin ve endorfin gibi hormonların salgılanmasını sağlar. Bu hormonlar sayesinde daha enerjik ve mutlu hissedilir.

Fiziksel olarak yorulan bireyin öfkelenmeye de mecali kalmaz, kendini hafiflemiş ve sinirleri alınmış gibi hisseder. Suda insan çok fazla efor sarf ettiği için oldukça yorulur. Yorgunluk beraberinde derin ve kesintisiz bir uykuyu getirir. Bu sebeple yüzen insanın uykuya geçişi daha çabuk olur ve uyuma süresi uzar.

Tüm bunları bir araya getirince yüzmek, insanları hem fiziksel hem de ruhsal anlamda dinlendiren oldukça önemli bir aktivitedir.

Hazırlayan: Mısra Güçlü

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.