Aşkın ve Acının Kadını: Frida Kahlo

MR-Linac Teknolojisi
3 Temmuz 2021
Örümcek Ağları
10 Temmuz 2021

Aşkın ve Acının Kadını: Frida Kahlo

Bir insan bu kadar acıyı nasıl içine sığdırabilir, yaşadığı tüm bu zorluklara karşı nasıl böylesine hayata tutunabilir diye sorgulatan bir ressam… Çoğunuzun aşina olduğu bir kadın aslında bu ressam. Dünyaya meydan okuyan kaşlarıyla akıllarda yer eden Frida Kahlo’yu az çok biliyoruz fakat yaşamış olduğu acıların tamamını birçoğumuz bilmiyoruz.

Mexico City yakınlarındaki göz alıcı mavi bir evde dünyaya gözlerini açan Frida, altı yaşındayken çocuk felci geçirmiş ölümden dönmüştür. Hastalığı yüzünden bir bacağı topal kalmış ancak bu onu yıldırmamış, sağlıklı arkadaşlarının yanında oynamaya ve koşmaya devam etmiş. Ne yazık ki çilesi burada bitmemiş.

18 yaşındayken çok kötü bir otobüs kazası geçirerek ikinci kez ölümden dönmüş. Bir daha asla anne olamayacağını öğrenen Frida, bir kez daha tüm sosyal hayatından mahrum kalıp günlerinin çoğunu evde geçirmeye başlamış. Bir noktadan sonra Frida yatmaktan çok sıkılmış. Biraz da delirmemek için hayatına resmi katmak istemiş. Annesi yattığı yerden resim yapabilmesi için ona özel bir şövale yapmış. Bu, Frida’nın hayatında bir dönüm noktası olmuş ve aslında hayat amacının resim yapmak olduğunun farkına varmış. Ayaklanmaya başlayana kadar hayatının rutini uyku-resim-yemek olmuş.

Tekrar yürümeye başladığında, Meksika’nın en ünlü ressamlarından biri olan Diego Rivera’yı görmeye giderek ona resimlerinin yeterince iyi olup olmadığını sormuş. Frida’nın kendine özgü, cesur ve parlak resimlerinin yanında Diego Rivera Frida’ya da tutulmuş ve Frida’nın hayatında yeni bir dönem başlamış. Şapkalı ve haddinden fazla iri olarak bilenen Diego’yla evlenen, minyon Frida, evlilikleri halk için “fil ile kumru” benzemesiyle eşleşmiş. Maalesef ki çapkınlığıyla ün salan Diego’da Frida’ya birden fazla çelme takarak acılarına acı eklemiş.

“Ayaklar! Uçmak için kanatlarım varken, sizi neden arayayım” diyen Frida, yaşamı boyunca genellikle beslediği hayvanlarla ve çiçeklerle çevrelenmiş yüzlerce oto portre yapmıştır. Doğup büyüdüğü göz alıcı mavi ev ise rengarenk bitkilerle dolu bir halde onun bıraktığı gibi durmakta ve ziyaretçilerini beklemektedir. Konuyla alakalı daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz, Rauda James’in Frida Kahlo Aşk ve Acı kitabını okuyabilirsiniz. İçinizdeki Frida’yı bulmanız dileğiyle.

Hazırlayan: Elif Nur Arslan

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.