Enstrüman Çalmak

Taoizm
3 Nisan 2021
Bağışıklık Sisteminin Önemi
10 Nisan 2021

Enstrüman Çalmak

Müzik doğadaki bütün canlılarda değişime yol açabilen önemli bir kaynaktır. İnsanlarda kimi zaman fiziki hastalıkları kimi zaman ise psikolojik rahatsızlıkları tedavi etmede kullanılır. Bilimsel araştırmalar, müziğe sadece insanların değil bitkilerin ve hayvanların da tepkiler verdiğini kanıtlar niteliktedir. Örneğin bitkilere müzik dinletildiği zaman daha çabuk büyüdükleri gözlemlenir. Bunun asıl sebebi ise müziği gerçek manada anlamaları değil müziğin titreşimlerini hissetmeleridir.

Müziğin gücünün yanında bir enstrüman çalmak da insanın ruhunda, bedeninde ve davranışlarında çok değerli etkiler yaratır. Enstrüman çalmak insan beyninin birçok bölümünü aynı anda çalıştırdığı için bu bölgeler arasında güçlü bir bağ kurar. Bu sayede müzik aleti çalan bireyin zihni daima dinamik ve aktif olur. Beyne sağladığı yararlı etkiler bununla da sınırlı kalmaz. Müzik çok sayıda nota ve farklı tınıdan oluştuğu için müzik aleti çalan kişinin algılama yeteneğini arttırır. Buna ek olarak hafızayı geliştirir. Aynı zamanda stres ve depresyon gibi psikolojik sorunları engelleyerek daha huzurlu bir yaşam imkânı sunar.

Müzik aleti çalmanın bireysel etkilerinin beraberinde sosyal etkileri de oldukça fazladır. İlk olarak kişinin öz güvenini geliştirir; dışarıdan gelen eleştirilere açık aynı zamanda kendi öz eleştirisini yapan birey olmayı sağlar. Ayrıca birçok yeni insanla tanışıp keyifli vakit geçirmek için büyük bir fırsattır. Aynı zevkleri ve tarzları olan insanları birbirleri ile buluşturur. Eğlenmeyi, öğrenmeyi, hayattan zevk alabilmeyi sağlar. Müzik evrensel bir dil olduğu için farklı ülkelerde yaşayan insanlarla da anlaşma kapısıdır. Müzik sayesinde her milletten kişilerle kolayca iletişim kurulabilir.

Sonuç olarak enstrüman çalmak hem kişisel hem de toplumsal açıdan oldukça yararlıdır. Bireylerin hayatlarını daha konforlu ve huzurlu şekilde devam ettirebilmelerinin en büyük destekçisidir. Bütün önemli ruhsal ve fiziksel etkilerinin yanı sıra insanın hayatının sıradan akışına bir dur demesini ve kendisine zaman ayırmasını sağlar.

Hazırlayan: Mısra Güçlü

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.