18 Mart Çanakkale Zaferi

14 Mart Tıp Bayramı
13 Mart 2021
Bir Farkımız Yok
20 Mart 2021

18 Mart Çanakkale Zaferi

Türk tarihinin sayısız zaferlerinden biri… Korkak düşman askerine karşı 275 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı’nın, bir somun ekmeğe muhtaç askerlerin, 15 yaşında cephede düşmana göğüs gerenlerin, erkek kılığında savaşan kadınların, yemeyip içmeyip savaş meydanına erzak yollayan Türk halkının, 26 mayını kıyıya paralel dizme emrini vererek Çanakkale’nin geçilmez olduğunu kanıtlayan Cevat Paşa’nın, ‘Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum.’ diyerek Çanakkale’yi geçilmez kılan Albay Mustafa Kemal’in zaferi…

Osmanlı’nın son dönemleriydi. İtilaf Devletleri Osmanlı Devleti için hasta adam benzetmesi yapıyordu. Ülkenin her bir köşesi İtilaf Devletleri tarafından işgal ediliyordu. Çanakkale Boğazı günümüzde olduğu gibi, konumu ve tarihi itibariyle stratejik öneme sahipti. Osmanlı’yı zayıflatmak için en kestirme yol olarak Çanakkale’yi seçtiler çünkü İstanbul’a giden yol Çanakkale’den geçiyordu. İtilaf Devletleri 18 Mart 1915’te taarruza geçti. Kadın-erkek, yaşlı-genç fark etmeksizin tüm Türk halkı düşmana karşı direndi. Tüm halk yediği yemeği, giydikleri çorabı cephede düşmanla savaşan Mehmetçikler’e gönderdi. Ailenin tüm erkekleri düşmanla burun buruna savaştı. Çanakkale işte tüm bu fedakârlıklarla böyle geçilmedi.

Çanakkale; daha 12 yaşındaki bir kız çocuğunun 600 kişilik alayın önünde durup ‘Ben babamın yanına ölmeye gidiyorum. Siz nereye gidiyorsunuz?’ diyerek savaş kötüye giderken kaçmayı düşünen erlerin cepheye dönmesini sağlamasıyla, parmağı kopuk olduğu halde fark etmeyip ateş etmeye çalışan Mehmetçikle savunuldu. Türk halkı bu kutlu zaferi mermilerin havada çarpıştığı bu zor savaşta bile insanlığından, merhametinden ödün vermeyip yaralı düşman askerlerini bile tedavi eden sıhhiyeciler sayesinde; daha savaş ilan edilmeden İngiltere tarafından bombalanan Seddülbahir’de şehit olan 86 asker için kazandı. Bu zafer imkansızı başararak İngiliz komutanı General Townsend dahil olmak üzere 12.000 askeri esir alabilen Enver Paşa’yla, zeki öngörüsüyle denize 26 mayını paralel dizme emrini veren Cevat Paşa’yla, bizde olmayan hava kuvvetleriyle mayınlarımızın yerlerini gören düşmanı bozguna uğratmak için mayınların yerini gece operasyonuyla değiştiren Yüzbaşı Hakkı’yla kazanıldı.

Bu zafer Arıburnu’nda, Conkbayırı’nda, Anafartalar’da cesurca savaşan Mustafa Kemal’le; 103 gemiden oluşan dünyanın en büyük donanmasına karşı durabilen Türk halkının cesaretiyle, imanıyla, umuduyla, direnişiyle, gücüyle, azmiyle ve fedakarlığıyla kazanıldı. Çanakkale ‘Yumuşak başlı isem kim demiş uysal koyunum; Kesilir belki fakat çekmeye gelmez boynum!’ diyen Türk ordusu sayesinde geçilmez oldu.

18 Mart Çanakkale Zaferi’miz kutlu olsun. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun.

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!

 

Hazırlayan: Fiderya Şahin

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.