Elektrikli Otomobiller

Termokromik Malzemeler
5 Aralık 2020
Megalodon
12 Aralık 2020

Elektrikli Otomobiller

KIT VITRES

Günümüzde inovasyon ve teknoloji büyük önem taşıyor. Otomobil sektörü de bu kapsamda gelişmelerine hız kesmeden devam ediyor. Elektrikli otomobillerin kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Elektrikli arabalar hepimizin kullandığı klasik araçlara kıyasla doğaya zarar vermediği, daha güvenilir ve ekonomik olduğu için birçok insanın tercihi oluyor. Bazı insanlar ise zaman kaybına yol açtığını ve uzun yolculuklarda zorluk çıkartacağını düşünüyor.

Elektrikli araçların olumlu yönlerinden biri; güç kaynağı olarak lityum iyon bataryalar kullanmaları. İçten yanmalı motorlu araçlarda kullanılan benzinin herhangi bir kaza durumunda yanma riski yüksektir. Fakat bataryalar hasar gördüğünde kısa devre yapıp yangına yol açabilme ihtimali benzinli araçlara göre çok daha azdır. Ayrıca bataryalar koruyucu soğutma malzemesi ile çevrilidir. Lityum iyon batarya paketi tek büyük bir parça görünümünde monte edilmeyip, dizi şeklinde monte edilmesinden dolayı arızalar sonucu ortaya çıkabilecek hasarlara engel olur.

Bir diğeri ise elektrikli araçlarda şarj etmek için enerji depolama sistemi bulunduğundan içten yanmalı motorlu araçlara göre daha ağırdırlar. Araçların ağır olması kaza anında içindeki kişilerin daha az etkilenmesini sağlar.

Zararları açısından düşünürsek içten yanmalı motorlu araçlar yakıt kullandıklarından dolayı karbonmonoksit ve karbondioksit gibi tehlikeli gazlar ortaya çıkarırlar. Bu gazlar hem ölümcül hastalıklara yol açar hem de atmosfere zarar verir. Elektrikli araçlar ise sadece elektrik bataryalarıyla çalıştıkları için zararlı gaz salınımı yapmazlar ve hava kirliliğine neden olmazlar.

Hem elektrikli araçlar hem de geleneksek araçlar düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyarlar. Elektrikli araçlarda geleneksel araçların onda biri kadar hareketli parça bulunduğundan bakımlar arası süre daha uzundur.

Son olarak maliyet avantajından bahsedelim. Elektrikli araçlar için talep arttıkça yeni pil teknolojileri geliştirildi ve hala daha geliştirilmeye devam ediyor. Gelişmeler sayesinde araçların gücü ve performansı arttırılıp, maliyeti düşürülüyor. Gün geçtikçe artan yakıt fiyatlarını da göz önünde bulundurursak elektrikli araçların maliyeti geleneksel araçlara göre olabildiğince düşük.

Elektrikli araçların olumsuz yönlerinden ilki; ülkemizde şarj noktaları yakıt istasyonları kadar çok sayıda olmadığından ve apartmanda yaşamın yaygın olmasından dolayı, şarj etme süresi ve noktayı bulma zamanını hesaba katarsak maalesef pek de avantajlı durmuyor. Bir diğeri ise enerji depo sistemlerinin azlığı nedeniyle uzun yollarda elektrikli araçlar yeterli gücü sağlayamıyor. Bu nedenle kısa mesafeler için uygun fakat uzak mesafeler için henüz yeterli değil diyebiliriz.

Hazırlayan: Mısra Güçlü

 

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.