Yaşanılacak Şehirler

MBK on Air | Erdemir
27 Kasım 2020
Japonya’nın Doğayla Savaşı
2 Aralık 2020

Yaşanılacak Şehirler

Yaşamanın her geçen gün daha zorlaştığı bu dönemde hiç dünyanın bir köşesine çekilmek ve sakince yaşamak istediğiniz oluyor mu? Şaşırtıcı fakat günümüzde hala böyle yerler mevcut. Hadi bu şehirlere ufak bir göz atalım.

‘Yaşanılacak şehir’ denildiğinde, hiç şüphesiz çoğu kişinin aklına yapılan araştırmaların büyük bir kısmında ilk sıralarda yer alan, turistlerin de oldukça gözdesi olan, büyüleyici Viyana geliyor; peki şehri bu kadar cazip yapan özellikleri neler? Öncelikle yüz ölçümünün büyüklüğüne karşın Viyana’nın nüfusu yalnızca 2.5 milyon. Ferahlığı gözler önüne sererken, kendisini baştan sona saran gelişmiş bir ulaşım sistemi de vaat ediyor. Bunun yanında Viyana’da bir kişiye bisiklet çarpmasının, araba çarpmasından daha yüksek bir ihtimal olduğunu söylesek abartıyor sayılmayız. Oldukça düz olan bu şehir tam bir bisiklet şehri! Bisiklet yollarının uzunluğu 1200 km’den fazla ve 120’den fazla bisiklet kiralama istasyonu var. Sağlıklı yaşama imkân tanıyan bu şehrin temiz havası, tarım yaparak kendi organik ürünlerini üretmesi de uzun ve güzel bir yaşama göz kırpıyor. Ayrıca çeşitli etkinliklere, müze ve saraylara ev sahipliği yapan şehir; insanlara şehir dışına çıkma fırsatı bırakmıyor diyebiliriz.

İnsanı kendine çeken şehirlerden bir diğeri ise İsveç’in ‘kültürel başkenti’ diye anılan Zürih; bir gölün kıyısına kurulmuş, yaklaşık %24’ü ormanlardan oluşan, deniz seviyesinden 408 metre yükseklikte, Alp Dağlarına 30 km uzaklıkta konumlanmış bir kent. Günümüzde yaşanılan çoğu evin 200-300 sene öncesinden kalma fakat oldukça bakımlı yerler olması şehri güzelleştiren önemli bir detay. Zürih, tarihinden ötürü çeşitli milletlerden insanı kucaklayan, birden fazla dilin bir hanede konuşulabildiği özel bir şehir. Yemeğe de yansıyan bu çeşitlilik ortaya leziz ve geniş bir mutfak çıkartmış. Ilıman iklimin etkisini gösterdiği bölge çok yağış alır ve dört mevsimi yaşatır. 6.000 yıl öncesine dayanan yaşam izlerinin bulunduğu bu şehir, birçok tarihi güzelliği barındırır. Şehri gençler için cazibesi ise akademik açıdan dünya çapında başarılı Zürih Üniversitesi’dir. Sağladığı olanaklar ve konumu dolayısıyla öğrencilerin yaşamak istediği bir şehirdir. Şehir içi ve uluslararası ulaşımı kapsamlı ve gelişmiştir. Viyana’da olduğu gibi bisikletin yaygın olmasının yanında bisiklet kiralamak ücretsizdir! Refah seviyesinin en yüksek olduğu yerlerden biri olan Zürih, maddi sıkıntı çekmeden yaşamak için elverişli bir ortam sunuyor insanlara.

Kopenhag, Münih gibi şehirlerle devam eden bu listeleri incelerken, insan bir harikalar diyarını düşünüyormuş gibi hissetmiyor değil.

Hazırlayan: İrem Meltem Yavuz

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.