Formula 1’de Rekabetin Azalması

MBK on Air | Zeller Gmelin
12 Kasım 2020
Optik Yanıltıcılar
18 Kasım 2020

Formula 1’de Rekabetin Azalması

Mercedes AMG Petronas Formula 1 takımı 2020 Formula 1 Şampiyonası’nın 13. yarışı olan Emilia-Romagna GP’de bütün takımlar arasında birinciliğini ilan ederek tarihte art arda en çok şampiyonluk kazanan Formula 1 takımı olma başarısını elde etti. Gelin bu tarihin tekrar yazılmasının başlangıcına gidelim.

2013 yılında Sebastian Vettel’in Red Bull ile 4. şampiyonluğunun ardından Formula 1 motorları değişikliğe uğradı ve hibrit motorlara geçildi. Bu gelişim de neredeyse kimsenin ön göremediği Mercedes AMG’nin ve Mercedes AMG pilotu Lewis Hamilton’ın hakim olduğu bir döneme girildi. Üst üste yedi şampiyonluk kazanmasının üstüne geçtiğimiz haftalarda Portekiz GP’de birinci olan Lewis Hamilton, Michael Schumacher’in elinde olan Formula 1 tarihinin en çok yarış kazanan pilotu unvanını da hanesine eklemiş oldu.

Bu başarıların yanı sıra çoğu kişinin aklına aynı soru takılıyor “Neden diğer takımlar rekabet edemiyor?” Çünkü rekabet her zaman sporun doğasında vardır ve rekabetin olmaması izleyicilerin ilgilerini kaybetmelerine sebep olur. İnsanoğlu her zaman en başarılı olanın kaybettiğini görmeyi ister ve bu durum uzun zamandır Formula 1’de yaşanmıyor.

Gelecek Sezon Nasıl Değişiklikler Bizi Bekliyor?

Takımlar gelecek sezon için planlamalara şimdiden başladı. Pilot pazarında hareketlilik erken başladı. Bunlardan en göze çarpan son yıllarda Ferrari ile hayal kırıklığı yaratan bir performans sergileyen ve eski başarılarını aratan Sebastian Vettel; eski adıyla Racing Point BWT, yeni adıyla Aston Martin Racing takımında Lance Stroll ile birlikte yarışacak. Sebastian Vettel’in ayrılığı sonucu oluşan boşluğu bu sezon Mclaren’da yarışan Carlos Sainz Jr. dolduracak. Geçtiğimiz son üç yarışta iki adet podyum elde eden Daniel Ricciardo ise gelecek sezon Mclaren için yarışacak. Çoğumuzun Renault denince aklına gelen efsane isim Fernando Alonso ise efsaneleştiği takımına tekrar dönecek. Bu sezon sürpriz bir İtalya galibiyeti kazanan Pierre Gasly gelecek sezon tekrardan takımı Alphatauri için yarışacak. Göze çarpan gelişmelerden bir diğeri ise Red Bull Racing pilotu Alexander Albon’un takımıyla sözleşmesinin bitmesi. 24 yaşındaki pilotun takımsız kalma ihtimali söz konusu ve Red Bull Racing’in ikinci pilotunun kim olacağı ise hala bir soru işareti.

2021 Sezonunda Formula 1 araçlarında dizayn, aerodinamik, motor ve daha birçok alanda kural değişikliklerine gidileceği açıklandı. Red Bull ve Alphatauri takımlarının motor üreticisi Honda’nın 2021 sezonunda Formula 1 motoru üretmeyeceğini açıklaması da işleri daha ilginç hale getiriyor. Umalım ki bu değişiklikler rekabeti arttırır ve Formula 1 severlerinin seyir keyfini bir üst seviyeye çıkartır.

Hazırlayan: Süleyman Emre Gül

 

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.