3B Yazıcıların Kullanım Alanları

MBK on Air | TEI-TUSAŞ
25 Ekim 2020
MBK on Air | Lincoln-Electric
31 Ekim 2020

3B Yazıcıların Kullanım Alanları

Üç boyutlu yazıcıların kullanımı, her geçen yıl yaygınlaşıyor. Çeşitli sektörlerde kendine yer edinen bu teknoloji, bulunduğu alanlarda üretimi oldukça kolaylaştırıyor.

Otomotiv sektörünün önde gelen markaları 3B yazıcıları kullanmaktadır. Düşük maliyet ve az sayıda parçayla çok çeşitlilik oluşturan 3B yazıcılar ile taleplere göre arabalar özelleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra özel araçların yedek parçaları yine bu yöntemler ile üretilmektedir.

AR&GE departmanlarında, neredeyse her büyük şirket veya marka kendine özgü tasarımlar içeren projeler ve deneysel araçlar üretmektedir. Bu araçlar kimi zaman bir süpürge kimi zaman bir motor parçası dahi olabilmektedir. Özellikle prototiplemede ucuz maliyet ve hızlı üretim gibi faktörlerden dolayı çoğu firmanın AR&GE departmanı çeşitli 3B yazıcıları bünyesinde bulundurmaktadır. Yakın zamanda ülkemizde ve dünyada acil ihtiyaç duyulan solunum cihazlarının ilk prototipleri üretilirken 3B yazıcılar yardımcı olmuştur.

Mimari projeler yapılırken eskisi gibi saatler süren ve sorunlar çıkaran ölçekli maketler yerine artık renk hassasiyetli 3B yazıcılar ile hatasız, hızlı ve ucuz projeler kolaylıkla yapılabiliyor.

Kuyumculukta veya aksesuar yapımında kişiye özel tasarımlar yapılabilmesi, tasarım özgürlüğü, zamandan ve fiyattan tasarruf etme gibi etkenlerden dolayı özel tasarım mücevherat alanında 3B yazıcılar ile karşılaşmaktayız. Sanatçıların, heykellerin ve büstlerin benzerlerini yaparken de 3B yazıcılar kullanılmaktadır. Örneğin, açık sergili müzelerdeki bazı paha biçilmez parçalar yerine bu teknoloji ile basılan büst ve heykeller kullanılmaktadır. Bu sayede sanat eserleri korunmaktadır.

Medikal alanda 3B yazıcılar, hastaya özel olarak yapılması gereken çeşitli protezler ve dental parçalar için ucuz ve hızlı çözümler sunmaktadır. Gelişen malzeme bilimi ve 3B yazıcılar ile üretilen insan dokusuna yakın malzemeler, birçok hasta için umut kaynağı olmuştur.

Kullandığımız çoğu eşyada bazı parçalar kırılabiliyor. Kırılan fırın düğmesi gibi bazı sert plastik parçalar kolayca bulunamayabiliyor. Bu tür durumlarda ev tipi 3B yazıcılar ile ucuz ve pratik şekilde bu cihazların tamiri gerçekleşebiliyor.

Hazırlayan: Gökberk Bahçavan

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.