2020 Nobel Fizik Ödülü

Ayna Yapım Tekniği
7 Ekim 2020
Oğuz Atay
14 Ekim 2020

2020 Nobel Fizik Ödülü

Büyük bir heyecanla beklenen Nobel Ödülleri sahiplerini bulurken geçtiğimiz günlerde fizik alanındaki ödülün sahipleri açıklandı. 2020 yılının Nobel Fizik Ödülü, kara delik üzerine araştırmalar yapan Reinhard Genzel, Roger Pensore ve Andrea Ghez olmak üzere üç bilim insanına layık görüldü.

Roger Penrose, matematikçi ve bilim felsefeci olarak büyük başarılara imza atmıştır. Londra Üniversite Akademisi’nden matematikte birincilik derecesiyle mezun olmuştur. 1950’de Penrose üçgenini bulmuş ve bunu “kendi en doğal formundaki imkansızlık” olarak tanımlamıştır. 1955’te öğrenciyken, E.H.Moore ile birlikte Moore-Penrose tersi olarak da bilinen Arne Bjerhamm tarafından yeniden oluşturulan genelleştirilmiş ters matris fikrini bulmuştur. Doktarasını 1958’de Cambridge’de tamamlamıştır. Yaptığı araştırmalar ile kara deliklerin birden fazla temel özelliklerini hesaplamıştır.

Reinhard Genzel, Bonn Üniversitesi’ndeki fizik eğitiminin ardından Max Planck Enstitüsünde radyo astronomi alanında çalışmalar yürütmüştür. Max Planck Radyo Astronomi Enstitüsü’nde radyoastronomi üzerine doktora tezini tamamlamasından sonra önde gelen çeşitli üniversitelerde doçent olarak görev yapmıştır. Max Planck Topluluğu’nun Bilimsel Üyesi ve Dünya dışı Fizik için Max Planck Enstitüsü ve Ludwig-Maximilians-Universität München’de konferanslar vermiştir. Berkeley’deki California Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Genzel, kızılötesi ve submilimetre astronomi üzerine çalışmaktadır.

Andrea Ghez, Ay’a inen ilk kadın astronot olmak isteyerek eğitimine başlamıştır. 1987’de Massachusetts Institute of Technology’den fizik alanında ve sonrasında 1992’de California Institute of Technology’de eğitim almıştır. Kariyeri boyunca astronomiye dair birçok başarı ve ödüle sahiptir. UCLA’da Fizik ve Astronomi Profesörü, Galaktik Merkez Grubu Kurucusu ve Direktörü olarak görev yapmaktadır. Samanyolu galaksisinin merkezini incelemesiyle bahsedilen Amerikalı bir astronom ve profesör olan Ghez, artık Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan dördüncü kadın bilim insanı olarak da tanınmaktadır.

Ödüller kimi zaman ortak çalışmalar yürüten veya benzer alanlarda başarı gösteren kişilere birlikte verilmektedir. Tıpkı bu sene Nobel Fizik Ödülü’nün üç kişiye verilmesi gibi… Roger Penrose, genel görelilik teorisinin karadeliklerin oluşumuna yol açtığını matematik ile gösterdiği için, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez ise görünmez ve son derece ağır bir nesnenin galaksimizin merkezindeki yıldızların uydusunda döndüğünü keşfettikleri için 2020 Nobel Fizik Ödülü’ne sahip oldular.

Hazırlayan: Hilal Ebru Tandoğan

 

 

 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.