Ateş Ölçer Maske

Piezoelektrik Materyali
12 Eylül 2020
Kafka’nın Aforizmaları
19 Eylül 2020

Ateş Ölçer Maske

Son zamanlarda ısıya bağlı olarak renk değiştiren özel tasarım kıyafetler ile daha fazla karşılaşmaktayız. Farklı beğenilere hitap etmek amacı ile üretilen bu kumaşları, İspanya merkezli bir firma maske üretimi için kullanarak farklı özelliklere sahip yeni tip maskeler arasına bir yenisini daha ekledi.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı yaşantımızın bir parçası haline gelen maskelerin birkaç çeşidi bulunsa da renk değiştirebilen maske diğerlerine kıyasla daha belirgin. Normal şartlarda farklı renklerde olan maske, kullanan kişinin ateşinin 37.5 veya daha fazla olması durumunda beyazlaşmaya başlayarak dikkat çekiyor. Böylelikle kişiler cihaz yardımı olmadan kendi vücut sıcaklıkları hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar. Aynı zamanda kalabalık bir ortamda virüsün belirtisi olan yüksek ateşe sahip risk taşıyan bireylerin kolaylıkla fark edilmesini sağlayarak toplumun sağlık güvenliğini korumaya yardımcı oluyor. Maskenin renk değiştirmesini sağlayan faktör ise kumaşının malzemesinde bulunuyor.

Maskedeki renk değişim olayı kullanılan termokromik malzeme sayesinde gerçekleşiyor. Termokromik malzemelerin özelliği ise var oldukları ortamda ısıya bağlı olarak optik özellikleri yardımı ile renklerini tersinir bir şekilde değiştirebiliyor olmalarıdır. Maskede tek termokromik malzeme kullanılabileceği gibi bu sayı üç adete kadar çıkartılabilir. Yer alan termokromik malzemelerin ısıya bağlı olarak renk değişim noktaları birbirinden farklı. Bu sayede kişinin ateşi yükseldikçe maskenin rengi beyazlaşmaya devam ediyor. Tercih edilen düzenlemelerde maske bir iç bir de dış olmak üzere iki tabakadan oluşuyor. Termokromik malzemelerden ikisi iç tabakada yer alırken üçüncü malzeme diğerlerine dahil edilebileceği gibi maskenin dış tabakasında da olabilir.

Renk değiştiren maske tasarlanırken toplumdaki birçok kesim göz önüne alınmıştır. Vücut sıcaklığının sürekli izlenmesini sağlayan maske özellikle de okula dönen çocuklar için kullanımının doğru olacağı düşünülüyor. Kendi yüksek ateşini fark edemeyecek yaştaki çocukların öğretmenleri gün içerisinde bunun farkına vararak risk durumunu kontrol altına alabilirler. Bunlarla birlikte yıkanarak dezenfekte edildiğinde özelliğini kaybetmeyerek tekrar kullanıma elverişli olduğu söylenen bu maskelerin bakteri filtreleme verimliliği de yüksek.

Hazırlayan: Hilal Ebru Tandoğan

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.