Siz Bir Robota Muayene Olmak İster Misiniz?

Uzay Kelebeği
5 Eylül 2020
Piezoelektrik Materyali
12 Eylül 2020

Siz Bir Robota Muayene Olmak İster Misiniz?

Doktorlar özellikle de cerrahlar dünyanın en zor işlerinden birine sahipler. Onların işini kolaylaştırmak için robotik cerrahi ve yapay zeka kullanılmaktadır. Bu alan her geçen gün daha fazla gelişmektedir. Gelecekte doktorlar yerine robotlara muayene olma ihtimalimiz çok yüksek. Peki siz muayene olurken karşınızda bir insan yerine robot olmasını ister misiniz veya biraz daha ilerisini düşünelim sadece muayene değil bir robotun sizi ameliyat etmesini ister misiniz?

Sağlık Alanında Robotlar

Robotlara muayene olmak konusunda Çin’de “Asistan Doktor AI” ismindeki ilk robot doktor tıbbi ruhsatlandırma sınavını geçerek doktorluğa başladı. Robotun görevi hasta bilgilerini otomatik olarak yakalayıp analiz etmek ve bir ilk tanı koymaktır. Şuan için amaç doktorların yerini almak yerine onların yüklerini hafifletmek. Tabii gelecekte ne olur bilemiyoruz.

Bir başka çalışma da İskoçya’da yapıldı. Yaşlı insanlara yardımcı olabilmesi için robotlar geliştirilmeye başlandı. Bu robotlar yaşlılarla sohbet ediyor ve fiziki anlamda bakımlarını da yapıyor. Aynı zamanda ortamda bulunan insanların hasta olduğunu veya öksürdüğünü anlayabiliyor. Bu özellikleri sayesinde robotların bulunduğumuz COVID-19 sürecinde kullanılabileceği fark edildi.

Robotik cerrahi alanında doktorlar konsol üzerinden komut verir ve bu komutlar eş zamanlı olarak robotlar tarafından algılanıp hasta üzerindeki konsolda uygulanır. Yukarıda bahsettiğimiz robotlardan farklı olarak burada tedaviyi doktorlar yürütür. Robotik cerrahi çoğunlukla üroloji, jinekoloji, genel cerrahi, kalp ve damar cerrahisi ve kulak burun boğazda kullanılır. Yapay zekanın bu alana daha fazla adapte edilmesiyle robotların zeki asistanlar olacağı düşünülmektedir.

Geleceğin Doktorları Robotlar mı Olacak?

İnsanların aklındaki önemli sorulardan bir tanesi de robotlar doktorların yerini alacak mı? Bu sorunun cevabı ameliyata göre değişkenlik göstermektedir. Bunun olabilmesi için yapay zeka çok önem kazanmaktadır. Yapay zeka elde ettiğimiz verilerle gelişir. Bunun için de insan vücudunda denemeler yapılarak bu veriler sağlanmalı. Fakat yasal engellerden dolayı şu an mümkün görünmüyor.

Robotların Artıları-Eksileri

Robotların insanlara nazaran hata yapma olasılığı daha az. Ayrıca sadece yüzünüze bakarak ateşinizi ölçebilir, duygularınızı anlayabilir ve bunlara uygun bir tedavi yolu izleyebilir. Sizin verilerinizi kaydettikleri için sağlık durumunuzu düzenli kontrol edebilirsiniz ama bu verilerin siber saldırılara karşı çok iyi korunması gerekir. Robotik cerrahide ameliyat anında robotlar daha hassas davranabilir ama her hastada farklı semptomlar olabileceğinden robotların karar verme mekanizması da çok önem taşır. Yapay zeka ve robotlar daha hızlı hizmet sağlar. Bir insanın hayatını kurtarırken zamanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu konuda yapay zeka ve robotlar sayesinde daha fazla insanın hayatı kurtulabilir.

Robotların avantajlarını ve dezavantajlarını madde madde inceleyecek olursak;

Robotların Avantajları

 • Robotlarla uzaktan müdahale sağlanabilmektedir.
 • Robotlar hastalığın özellikle kanserin tanı ve tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Robotlarla acı, yara ve kanama en aza indirilir. Enfeksiyon riski de azalır.
 • Ameliyat sonrası hastalar günlük yaşama daha hızlı döner.
 • Nanometrik boyutlu ameliyatlarda maksimum hassasiyet sağlanır.
 • Robotlarla yeni tıbbi teknikler ortaya çıkar.
 • Robotlar, cerrahi operasyonlar sırasında hassasiyet, güvenilirlik, performans ve hız sunar.
 • Doktorların kullandığı ameliyat anındaki robotlar el titremesini azaltır.
 • Robotik ekipmana kameralar bağlanıp operasyonlar kaydedilir.
 • Robotlar insanlardan daha az hata yapma olasılığına sahiptir.

Robotların Dezavantajları

 • Robotik teknolojide maliyet fazladır.
 • Cerrahi robot sistemlerinde gelişmiş yazılım kullanılması gerekir.
 • Telefonlarda olduğu gibi robotik ve yapay zeka platformlarının gelişmesiyle robotların modası geçmiş olacaktır.
 • Robotlar hastaların verilerine sahip olduklarından dolayı siber saldırılara karşı savunmasız kalabilir.

Robotlarla ilgili çalışmaların gün geçtikçe artış göstermesiyle gelecekte onların hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olması mümkün. Özellikle tıp alanında robotlar ile daha çok karşılaşacağız gibi görünüyor.

Hazırlayan: Merve Sevgi

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.