İmzanız Sizi Yansıtır
1 Eylül 2020
Siz Bir Robota Muayene Olmak İster Misiniz?
9 Eylül 2020

Uzay Kelebeği

Uzayın bilinmezliği ile birlikte her geçen gün keşfedilen yeni bir yanı onu daha da dikkat çekici kılıyor. Yıldızlara ve uzaya ait yeni bilgilerin elde edilebilmesi için de uzaydaki bazı oluşumlara dair daha çok veriye ihtiyaç duyulmaktadır. Geçtiğimiz aylarda ise yıldızlar hakkında bilim dünyasının biraz daha aydınlanmasına katkı sağlayacak gelişmeler yaşandı.

Yıldızların çoğu milyonlarca yıl sakin bir yaşam sürerken ömürlerinin sonuna doğru bu durum değişebiliyor. Bazı yıldızlar hızlı bir şekilde dönmeye başlayarak etraflarına sıcak gaz ve parçacıklar yaymaya başlarlar. Araştırmacılar da bu konu üstüne daha fazla bilgi edinebilmek için Hubble Uzay Teleskopu yardımı ile gezegen nebula yapılarda gerçekleşen olayları incelemektedirler.  Nebula ya da diğer bir adıyla bulutsu, uzayda bulunan toz, Hidrojen, Helyum ve diğer iyonize gazlardan oluşan bulutsu yapıdır. Bilim insanı Joel Kastner, Hubble Uzay Teleskopu’nun kameralarından biri ile nebulanın tam dalga boyu aralığında gözlemlenmediğini fark ederek bilinen en bulutsu nebulalar arasında yer alan Kelebek Nebulası’nın görüntülerinin elde edilmesini sağladı. NGC 6302 namı diğer Uzay Kelebeği aslında daha önce de görüntülenmişti fakat elde edilen fotoğraflar bu seneki fotoğraflar kadar net değildi.

Bulutsu nebulaların kaynağı tam olarak bilinmese de mavi, mor ve kırmızı renklerin birleşimi ile oluşan ‘uzay kelebeği’ hakkında birtakım teoriler var. Bu teorilerden birine göre Kelebek Nebula’nın içinde iki merkezi yıldız yer almaktadır. Merkezde yer alan bu yıldızlar, birbirinin etrafında dönen bir çift patenci gibi davranarak ‘S’ şekli çizmektedirler. Bu S şeklinde ise yıldızlar tarafında savrulan gaz bulutları bulunmaktadır. Gaz bulutları, bu yıldızların etrafında oluşarak iki ışık yılı uzaklığa kadar yayılabilmektedir. Patlamamış olan bu yıldızların etrafında yer alan bulutsu yapı simetrik bir şekil alarak kelebek görünümü halini alıyor. Böylelikle uzayda görüntülenen Kalp Bulutsu, Yengeç Bulutsu, Halka Bulutsu gibi birçok bulutsu arasına kaliteli görüntüleri ile Kelebek Bulutsu da eklenmiş oldu.

Joel Kastner, Uzay Kelebeği’ne ait fotoğrafları indirirken şekerci dükkanında bulunan bir çocuk gibi hissettiğini söyledi. Yerinde bir sevinç ile karşılanan bu görüntüler kuşkusuz ileride gerçekleşecek olan birçok çalışmaya ışık tutacaktır.

Hazırlayan: Hilal Ebru Tandoğan

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.