Leman Bozkurt Altınçekiç

Selma Rıza
25 Temmuz 2020
Tamahagane
1 Ağustos 2020

Leman Bozkurt Altınçekiç

Birçok yerde ilklere imza atan kişilerin listesini görürüz. Bir isimden çok daha fazlası olan bu kişilerden bahsetmemizin sebebi yaptıkları işte öncü olmalarının yanı sıra bu işleri büyük bir başarıyla yapmış olmalarıdır. Birbirinden farklı alanlarda çalışarak ilkleri başarmış kadınlar da bu gurur verici tabloda yerlerini alıyorlar. Bu başarılı kadınlardan biri olan ilk Türk kadın jet pilotu Leman Bozkurt Altınçekiç’i biraz daha yakından tanıyalım.

1932 yılında Kars Sarıkamış’ta dünyaya gelen Leman Bozkurt Altınçekiç küçük yaşlarından itibaren göklerde olmayı hayal etmiştir. Yaşamı boyunca da bu hayalinin peşinden giderek karşılaştığı tüm zorlukları aşmayı başarmıştır. Lise eğitiminden sonra Türkkuşu İnönü Tesisleri’nde planör eğitimi almıştır. Ardından 1955 yılında İzmir Hava Harp Okulu’na başlamıştır. Pervaneli uçaklarla eğitimini devam ettiren Leman Hanım 1957 yılında buradan mezun olmuştur. Eğitimlerini başarıyla tamamlarken daha yükseklerde uçma arzusu da beraberinde gelmiştir. Ağustos 1958’de Eskişehir’deki jet eğitim filosuna katılarak kendini daha ileriye taşımıştır. Kısa süre için Kasım 1958 yılında  jet pilotu brövesini takmıştır. Aldığı bu bröve ile dokuz yıl boyunca F-84 ve T-33 tipi jet uçaklarını uçurmuştur. “Ömrümün sonuna kadar uçarak vazife görmek niyetindeyim.’’ diyen Altınçekiç uzun yıllar çalışmıştır. Çalışma hayatının sonunda ise Kıdemli Albay rütbesiyle hava kuvvetlerinden emekli olmuştur. 4 Mayıs 2001 tarihinde Leman Hanım aramızdan ayrılmıştır.

İlk Türk kadın jet pilotu Sayın Leman Bozkurt Altınçekiç’in adını daha önce duymuş olabiliriz. Kaynaklar sayesinde aldığı eğitimler ve yaptığı işler hakkında bilgi sahibi de olabiliriz. Ancak bu eğitimler sırasında ne kadar çok çalıştığını, yorulduğunu, karşılaştığı zorlukları bilemiyoruz. Hakkında isminden daha fazlasının bilinmeye layık olan tüm kadınlarımızla birlikte Leman Hanım’ı minnetle anıyoruz.

Hazırlayan: Hilal Ebru Tandoğan

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.