The Last Dance
10 Haziran 2020
Leman Bozkurt Altınçekiç
29 Temmuz 2020

Selma Rıza

Günümüz dünyasında bilimde, teknolojide ve sanatta birçok güzel gelişme yaşansa da ne yazık ki sosyal hayatın içinde bizleri üzen olaylar da yaşanıyor. İyi birer mühendis, mimar veya doktor olmaktan çok daha önemli olan merhametli, adaletli ve diğer tüm canlıların haklarına saygılı bir insan olabilmek her birimizin öncelikli gayesi olmalıdır. Saygıyı fazlasıyla hak eden kadın hakları da kadın erkek fark etmeksizin tüm bireyler tarafından korunması ve sahip çıkılması gereken haklardandır. Tarihimizde de kadın hakları konusunda çalışmalar yaparak kadın haklarını savunan birçok öncü isim bulunmaktadır. Bu öncülerden biri olan Selma Rıza Hanımı sizlere biraz anlatacağız.

1872’de İstanbul’da dünyaya gelen Selma Rıza Feraceli evinde özel dersler alarak hem kendini yetiştirmiştir hem de iyi derecede de Fransızca öğrenmiştir. Yaşamının ilerleyen yıllarında Paris’e giderek 10 yıl kadar bir süre Paris’te yaşamıştır. Fransa’da olduğu süre boyunca Sorbonne Üniversitesi’nde eğitimine devam etmiştir. Bu dönemde gazetede yazılar yayımlamaya başlayarak basın tarihimizin ilk Türk kadın gazetecisi unvanını almıştır. 1908 yılında İstanbul’a dönmesinin ardından ‘Kadınlara Mahsus Gazete’ ve ‘Kadınlar Dünyası’ gibi iki önemli dergide yazılarını yazmaya devam etmiştir Bir yandan da bugünkü adı Kızılay olan Hilal-i Ahmer Cemiyeti’nde 5 yıl genel sekreterlik yapmıştır.

Tüm bu çalışmaları sırasında kadın haklarını savunan Selma Hanım bu alanda büyük başarılara imza atmıştır. Paris’teki yaşamı sırasında kadın hakları üzerine yazılmış olan eserleri incelemiş kendini bu alanda geliştirmiştir. 1897’de yazmış olduğu Uhuvvet (Kardeşlik) adlı romanında kadınların sesini duyurmaya çalışarak eleştirel bir dille bu konu hakkında farkındalık yaratmaya çalışmıştır. Maalesef romanı 1999 yılında yayımlanabilmiştir. Kız çocuklarının eğitimine de katkıda bulunmak isteyen Selma Hanım, Türkiye’nin ilk yatılı kız lisesi olan Kandilli Adile Sultan İnas Mekteb-i Sultanîsi’nin açılmasında etkin bir rol almıştır.

1931 yılında hayata gözlerini yuman ilk Türk kadın gazetecimiz Selma Rıza Feraceli, yaşamı boyunca kadın hakları uğruna çalışmış ve birçok konuda güzel işlere öncü olmuştur. Bizler de onu saygıyla anıyoruz.

Hazırlayan: Hilal Ebru Tandoğan

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.