Yıkanabilir Maske Kumaşı

Devrim Arabaları
15 Nisan 2020
Plastik Tüketen Bakteri
22 Nisan 2020

Yıkanabilir Maske Kumaşı

Dünyaca sıkıntılı günlerden geçtiğimiz bu dönemde bir sevindirici haber de Bursa Teknik Üniversitesi’nden geldi. Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi AŞ ile Dominant Tekstil arasında yürütülen proje kapsamında doku tasarımı ve lif yapısı farklılaştırılmış yeni bir kumaş elde edildi. BTÜ Polimer Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Yıldırım, yaptığı açıklamada, dokuma esaslı, yıkanabilir ve bakteri geçişini engelleyen kumaşın, prototip üretiminin başarı ile tamamlandığını söyledi.

Kumaşın üst katı ve alt katı birbirinden farklı geçirgenlik özelliklerine sahiptir. Üst katmandan geçen bir virüsün üst katmandaki hava akış hızı farklıdır. Ara katmanda ise boşluk var, o boşluktan sonra hava geçirgeni daha farklı bir katmana geliyor ve nefes aldığımız zaman hava akışındaki virüsün sendelemesini sağlayıp geçmesini önlüyor. Bir başka deyişle virüs o katmana geldiği zaman türbülansa girmiş bir cisim gibi sendeliyor ve içeri girmesi engelleniyor.

Prof. Dr. Yıldırım’ın açıklamalarına göre bu kumaş, maske kumaşının dokuma tekniğiyle yapıldı ve çift katlı kumaş tek katman olarak kullanıldı. Hava geçişi esnasındaki virüsün hareketini kısıtlayacak doku yapısı seçilip, bu şekilde bir tasarım yapıldı. Kumaşın ön ve arkası ise farklı doku yapılarına sahiptir. Diğer bir özellik de üst katmandaki kumaşta kullanılan lif kesit şeklidir. Özel lif kesitinden dolayı daha yüksek yüzey alanına sahip lifler kullanıldı. Daha yüksek yüzey alanında bizlere somut yüzey oluşturuldu, bu da virüs ve bakterilerin filtrasyonunda önemli bir etken olarak kabul edilir. Aynı zamanda bu özellikleriyle de dünyada bir ilk sayılıyor. Kumaş herhangi bir bakteriyi solunan havadan ayırabilmektedir. 100 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda yıkanabilir ya da buharla steril hale getirilebilir. Yıkanabilir olması bu kumaştan imal edilecek maskenin tekrar kullanımına da olanak sağlamaktadır. Böylelikle maske tüketimi azalacak, kullan at maskelerin neden olduğu tıbbi atık oranının düşmesine vesile olacaktır.

Hazırlayan: Diler Nogal 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.