Uzay Kirliliği
1 Nisan 2020
Büyükbaba Paradoksu
8 Nisan 2020

Minimalizm

Gün geçtikçe daha fazla eşyaya sahip oluyoruz. Bu, indirimden alınmış kıyafetler olsun veya yılın başında ‘Bu sene daha düzenli bir şekilde yaşayacağım.’ diye alınan ajandalar olsun kullanmadığımız birçok eşya odamızı ve zihnimizi kaplamaktadır. Dünyada şu anda buna karşı revaçta olan bir akım var: Minimalizm.

Türkçesi ‘sadeleşmek’ olan minimalizm, bu ilkeyi yaşam biçimi edinen insanlara sade yaşamayı, az ve öz eşyaya sahip olmayı özümsetiyor. İnsanın kendisine ‘Bu eşya işine yarıyor mu?’ veya ‘Bu kıyafeti giyiyor musun?’ sorularını sordurtan akım son zamanlar da özellikle YouTube olmak üzere birçok sosyal medyada insanlara tanıtılıyor.

Peki nasıl bu akıma ayak uydurabiliriz?

-İhtiyacın olmayan şeylerin listesini yap ve hayatından çıkar: Sade bir yaşamın ilk kuralı sadece ihtiyacın olan eşyalar ile yoluna devam etmelisin. Gereksiz olan her şeyi hayatından çıkararak hem zihinsel hem de fiziksel olarak rahatlığa ulaşabilirsin.

-Hayatını düzenli yaşa: Plan yapmak burada çok önemlidir. Sürekli olarak bir yerlere yetişmek, bir şeyleri unutmak insanlara çok fazla stres sebebi olabilir. Bu yüzden hayatını düzenli yaşayarak, planlar yaparak bu stresin önüne geçebilirsin.

Bu akım sadece sahip olduğumuz kıyafetlere veya eşyalara uygulanmamaktadır. Yediğimiz yemeklere dikkat ederek vücudumuzun gerektiği gibi beslenmesini sağlayabiliriz. Ayrıca hayatımıza negatif düşünceler getiren insanları da hayatımızdan çıkartarak daha pozitif daha keyif verici bir atmosfere sahip olabiliriz.

 Hazırlayan: Berfin Ceyda Ayhan 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.