Dijital Sinema ve Yayıncılık

Keşfedilen İlk Gezegen
5 Şubat 2020
Phıladelphıa Deneyi
12 Şubat 2020

Dijital Sinema ve Yayıncılık

Teknolojinin gelişmesi, genç yaş grup insanlarının televizyondan uzaklaşıp bilgisayara ilgi göstermesi, akıllı telefonların ve internetin hayatımızdaki yerinin her gün biraz daha artmasıyla dijital ortamda geçirilen vakitte ister istemez arttı.

YouTube ve online dizi-film siteleriyle başlayan bu yayıncılık her geçen gün büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. İlk başlarda televizyonda yayınlanan dizi ve filmlerin dijital ortama kaydıyla başladı bu akım. İnsanlar daha önce izlemedikleri dizileri izleme fırsatı, kaçırdıkları bölümlere kolayca ulaşma şansını elde etti. Böylece birçok yerli ve yabancı içeriğe erişim el altında oldu.

İnternet yayıldıkça artan ilgiyle, bazen insanlar sinemaya gitmek yerine filmi kendi evlerinin rahatlığında çok daha ekonomik bir şekilde izlemeyi tercih ettikleri için internet bu gibi durumlarda başvurulan ilk seçenek oldu. Böyle bir ilginin olduğunu gören yapımcılar, yönetmenler ve uygulama yazarları sadece bu amaca hizmet eden siteler kurmaya başladılar.

En popüler sitelerden olan Netflix aslında çok basit bir şekilde oluşturuldu. İngilizce bazlı başlayan site, popüler dizilerin haklarını satın alarak kalitesi yüksek şekilde sıralı bir arşiv görevi gördü. Artan ilgiyle farklı ülkelerin popüler dizilerini kendine kattıktan sonra kendine özel içerik yapımına başladı. Netflix özel yapımları olarak adlandırılan bu yapımlar insanların ilgisini daha da arttırdı.

Günümüzde 158 milyon üye sayısına sahip olan Netflix bu işin öncüsü olmaya ve bizler de evimizde, otobüste, telefondan veya bilgisayardan dizi ve film izlemeye devam ediyoruz.

Hazırlayan: Berfin Ceyda Ayhan 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.