Efsaneye Veda: Kobe Bryant

Hindistan Cevizi Yağının Kimyasal Etkileri
25 Ocak 2020
Schrödinger’in Kedisi
1 Şubat 2020

Efsaneye Veda: Kobe Bryant

Küçük yaşta eline verilen basketbol topuna tutkuyla bağlanmış ve bu tutkuyu hayatının bir parçası haline getirmiş, sahada ortaya koyduğu oyun ile sadece izleyicilerin değil milyonların gönlünü kazanmış “Black Mamba” lakaplı ile tanınan ünlü basketbol efsanesi Kobe Bryant, geçtiğimiz günlerde bir helikopter kazası sonucu yaşamını yitirdi.

Ünlü basketbolcunun ölümü yalnızca sevenleri tarafından değil dünya genelinde de derin bir üzüntü ile karşılandı. Yirmi yıllık kariyeri boyunca 5 NBA şampiyonluğu yaşamış Kobe Bryant, bu süre boyunca birçok rekor ve başarıya da imza atmıştı. Yıldız basketbolcu 23 Ağustos 1978’de ABD’ nin Philadelphia şehrinde dünyaya gelmişti. Kendisi gibi basketbolcu olan babası Joe Bryant sayesinde basketbol ile tanışması çok erken yaşlarda gerçekleşirken, babasının İtalya’da oynamaya başlamasıyla çocukluğunun belli bir kısmını İtalya’da geçirdi ve burada futbola da ilgi duymaya başladı. 1991 yılında Philadelphia’ya geri döndüğünde Lower Merion Lisesi’nde basketbol oynamaya başlayan Kobe göstermiş olduğu performans sayesinde takımının eyalet şampiyonluğunu kazanmasında büyük katkı sağlarken, adını da ülke çapında duyurmaya başladı. 1996 NBA draftında (NBA’de uygulanan oyuncu seçme sistemi) 17 yaşındaydı. Bu draftta Bryant, Charlotte Hornets tarafından 13.sıradan seçildi. Ve Kobe artık tarih yazacağı Los Angeles Lakers’a adım atmıştı.

Takıma katıldığı ilk yıllar yedekten oyuna giren Kobe, oyuna girdiğinde takıma katkısıyla yavaş yavaş sivrilmeye başladı. 1998-1999 sezonuna gelindiğinde ise artık Kobe’nin sırası gelmişti. 98-99 sezonunda Kobe her ne kadar iyi bir oyun ortaya koysa da bu çaba takımın başarı kazanmasında yeterli olmuyordu. 1996 sezonunda Orlando Magic’ten Los Angeles Lakers’ a transfer olan Shaquille O’neal (Shaq) ile Kobe’den oluşturulan ikili dışarıdan bakıldığında ne kadar etkileyici bir güç olarak gözükse de istenen verimi bir türlü veremiyordu. Sonunda bu soruna bir çözüm olması ümidiyle NBA’nin efsanevi antrenörlerinden Zen Master lakabıyla ün salmış Phil Jackson Lakers’ ın başına getirildi. Shaq ile Kobe ikilisi Phil Jackson’ın gelmesiyle birlikte bir ivmelenme yakalayarak 2000, 2001, 2002 sezonlarında Lakers’ı şampiyonluğa taşıyan isimler oldular.

Shaq&Kobe ikilisi birlikte iyi bir iş çıkarmasına rağmen övgülerin ve ödüllerin birçoğu tek bir kişiye gidiyordu. Bu durum belli bir zaman sonra ikili arasında anlaşmazlıklara yol açmaya başladı. İkili arasında çıkan anlaşmazlıklar 2003 yılında Shaq’ın Lakers’dan ayrılmasıyla sonuçlandı. Kobe, Shaq olmadan da yapabileceğini göstermek istiyordu ve bu şansı elde etmişti. Fakat Kobe üstüne koyarak gitmesine rağmen ne yazık ki tek başına yeterli olamıyordu. Tüm bu tartışmalar esnasında 2003 yılında tecavüz skandalının patlak vermesi ünlü basketbolcunun kariyerinde ciddi bir sürece girmesine neden oldu. Kobe Bryant evliyken başka bir kadın ile birlikte olduğuyla ilgili iddiaları kabul ederken, tecavüz suçlamasını reddetti. Dava sonucunda her iki taraf uzlaşma yoluna gitti. Efsane basketbolcu 2006 sezonunda kişisel istatistikleriyle yine adından söz ettiriyordu. 2006 sezonunda Lakers’ın Toronto karşında 122-104 galip geldiği karşılaşmada Kobe sahneye çıkarak 81 sayı ile skorda takımına katkı sağlarken bu başarı ile NBA tarihinde bir maçta en fazla sayı atan 2.kişi oldu. 2008-2009 ve 2009-2010 sezonlarında ise Lakers ile birlikte 4. ve 5. NBA şampiyonluğunu elde eden Kobe Bryant şampiyonlukların elde edilmesinde göstermiş olduğu büyük katkıdan dolayı en değerli oyuncu seçildi. 2016 yılında ise Los Angeles Lakers forması ile çıktığı son karşılaşmada 60 sayı kaydederek aktif spor hayatına nokta koydu. İlk dönemler giydiği 8 numara forması ve son forması 24 numaralı forma, Lakers kulübü tarafından Black Mamba adına emekliye ayrıldı.

26 Ocak 2020’de kızının ve kendisinin de içinde bulunduğu helikopterin yoğun sis nedeniyle düşmesi sonucu aramızdan ayrılan, rakip savunmalara karşı ciddi zorluk çıkaran oyunuyla Black Mamba lakabını kazanmış Kobe Bryant, ölümünün ardından bile mücadeleci ruhuyla akıllarda kalmaya devam edecek.

Hazırlayan: Derya Şahin 

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.