Sihirli Yeşil Evler

Leonardo Da Vinci
27 Aralık 2019
Alan Turing
28 Aralık 2019

Sihirli Yeşil Evler

Günümüzde dünyadaki birçok kalabalık şehirde yeşil alan sıkıntısı yaşanmaktadır. Yeşil alanların azaldığı şehir sistemini artık yeni tasarımlar ve fikirlerle değiştirilmesi gerekmektedir. ABD’nin Florida eyaletinde faaliyet gösteren bir firma, bu duruma eğlenceli, çevreci aynı zamanda farklı bir bakış açısı getirmiş. Karşınızda sihirli yeşil evler. Yüzüklerin Efendisi serisinin Hobbit köyünden esinlenildiği tahmin edilen bu evler oldukça dikkat çekici.

İmkanları bakımından sıradan bir evi aratmayan bu evler prefabrik kubbeli panellerden oluşur. Panellerde malzeme olarak kompozit laminant kullanılıyor. Aynı zamanda evde kullanılan malzemeler içerideki ısıyı koruyarak eneri tasarrufu sağlıyor. 3 gün gibi kısa sürede kurulabilen bu evlerin en önemli özelliği çevreci olmasıdır. Evin dışı toprak ve yeşilliklerle kaplı tasarımı alışılagelmiş betonarme görüntüden bizi uzaklaştırıyor. Üstelik uygun toprakla kaplandığı zaman evinizin etrafına sebze ve meyve ekebilirsiniz. Firmanın bu evlere eklemek için üstünde çalıştığı bir diğer donanım ise su ve elektrik ihtiyacı için rüzgar ve güneşten yararlanılan paneller. Böylelikle doğanın olanakları çevreyi kirletmeden kullanılabilir.

Son olarak bizlere Hobbit köyünü anımsatan tasarımını da unutmamak gerekir. Belki de ileride birçok Yüzüklerin Efendisi seven çevreci bu evlerde yaşamak isteyecektir.

Hazırlayan: Hilal Ebru Tandoğan

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.