Plast Eurasia’19
4 Aralık 2019
ExoPlanet
11 Aralık 2019

Tanklar

Leonardo Da Vinci tarafından 15. yüzyılda kaleme alınan ilk projeden, yeryüzünün en hırçın kara araçlarına gelene kadar tanklar, savunma sanayisi için vazgeçilmez bir savaş unsuru olmuştur. Bu sektörde ABD, Almanya ve Rusya söz sahibi ülkelerin başında gelmektedir.

Savunma sanayisinde en büyük söz sahibi olan ABD envanterinde 5.884 tanka sahip olmakla bu alanda lokomotif görevi görmektedir. Tarihte üretilen ilk tank 1899 yılında Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault üçlüsü tarafından kurulan otomobil şirketinin fabrikasından 1917’de çıkmıştır. Beş yüz yıla yakın bir süre sadece kağıt üzerinde olması da işin farklı bir boyutu elbette. Bay Renault 1917’de ürettiği FT-17 ile insanlık için büyük bir adım atmıştır.

Yeryüzünün en büyük hakimi olacak tankların ilki olan FT-17, 7.4 ton ağırlıkta saatte 7.69 km hızla adeta bir kaplumbağayı anımsatıyordu. 37mm’lik ana silahı ve 1.5 cm zırhı ile 39 beygirlik FT-17 ilk olarak 31 Mayıs 1918’de Fransa tarafından Almanya’ya karşı kullanılmıştır. İlk deneyimlerden yola çıkılarak hız, manevra kabiliyeti, kalibrenin yetersizliği gibi temel unsurları geliştirildi. Çeyrek asır sonra takvimler 1942’yi gösterdiğinde Birleşik Devletleri’nin yeryüzü ejderhaları savaş meydanlarında boy göstermeye başladı.
Rüzgar, nem ve sıcaklık ölçer ile balistik bilgisayarın muazzam uyumu sonucu ilk uzay çağı tankı olarak adlandırılan M60 Patton günümüz tanklarının fiziksel yapısının ilk örneğidir adeta.
Şehir savaşları için tasarlanan ilk tank unvanını elinde bulunduran M60 Patton ayrıca ilk uzay çağı tankı olarak yeni bir jenerasyonunun da öncüsü olmuştur. Dünyamızda silahlanma yarışı gitgide tırmanıp, savunma sanayine yapılan yatırımlar artarken Osmanlı’dan günümüz Türkiye’sine gelene kadar ülkemiz ne yazık ki bu platformda rakiplerinden geride başlamıştır. Özellikle son yıllarda gündemden düşmeyen Altay tankı projesi bu alanda ilk mi yoksa geçmişimizde bir iz var mı ?

İsmini Kurtuluş Savaşı komutanlarından biri olan Fahrettin Altay’dan alan ve ilk milli muharebe tankı olarak açıklanan “Altay” tamamen Türk mühendislerce yapılması amaçlanan yerli ve milli projelerimizden biridir. Altay, Türkiye’nin geliştirmekte olduğu 3+ nesil ana muharebe tankıdır. Altay tankı için 500 milyon dolar mali kaynak ayrılmıştır. Kimyasal, biyolojik ve radyoaktif saldırılara karşı korumalı olacağı da aşikardır. Planlanan maksimum hız saatte 90 kilometredir.

Günümüzün ve geleceğin muharebe koşullarına cevap verme vizyonuyla geliştirilen ALTAY Ana Muharebe Tankı Üretim Programı’nın, 9 Kasım 2018 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ve BMC arasında imzalanan seri üretim sözleşmesiyle temelleri atılmıştır. Program kapsamındaki ana yüklenici rolünü üstlenen BMC, sözleşme kapsamında 250 adet ALTAY Ana Muharebe Tankı’ nı üreterek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edecektir. Proje kapsamında büyük çoğunluğu yerli olan 200’ye yakın alt yüklenici görev alacaktır.

Hazırlayan: Ramazan Petek

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.