Grafen
24 Temmuz 2019
Maglev Trenler
31 Temmuz 2019

Borofen

Yakın zamanda keşfedilmiş grafen mucizevi bir malzemedir. Atom kalınlığında karbon tabakasıyla neredeyse sınırsız ve kompleks şekiller oluşturulabiliyor. Çelikten 200 kat daha güçlü ve esnek yapıda olan grafen, bilim insanlarının ilgisini çektiğinden dolayı yeni iki boyutlu malzemeler keşfetmeye heveslendirdi. Henüz grafen tam anlamıyla dünyada yerini gerçekleştiremeden heyecan verici borofen ortaya çıktı. Geniş uygulama yelpazesiyle borofen tüm dünyada merak uyandırdı.

Bilim insanları 1990’lı yıllarda bor atomlarıyla tek boyutlu yapı taşını bilgisayar simülasyonları yoluyla keşfetmişlerdi. Ancak 2015 yılında kimyasal buhar çökeltme sisteminde sentezlenebildi. Grafenden farklı olarak, bor atomlarının çoğu dört ya da beş atoma bağlanmasından dolayı aralarda boşluklar oluşuyordu. Borofeni özel yapan nitelikte aslında bu boşluklardı. Tüm araştırmalar sonucunda borofenin grafenden daha sağlam ve esnek olduğu sonucuna varıldı.

Özellikle kimyacılar borofenin katalitik yeteneğinden büyülendiler. Bu sebeple borofenin yeni nesil daha güçlü lityum-iyon pillerde anot malzemesi olabileceğini düşünüyorlar. Aynı zamanda fizikçiler borofeni bir tür sensör olarak kullanıp atomların ve moleküllerin türlerini tespit etmek için kullanıyorlar. Elektriği ve ısıyı iyi ileten borofen, gelecekte bilgisayar ve çip üretiminde ciddi öneme sahip olacağı öngörülüyor.

Hazırlayan: Ünsal Muslu

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.