Tamamen Metalden, Parçalanmayan Gitar

Endüstri 5.0 ve Toplum 5.0
14 Temmuz 2019
Alexander von Humboldt
21 Temmuz 2019

Tamamen Metalden, Parçalanmayan Gitar

Günümüzde malzeme dünyasının genişlemesiyle farklı alanlardaki pek çok soruya da cevap aranmaya başlandı. Bu kez İsveçli bir mühendislik firması “Acaba hiç parçalanmayan bir gitar yapmak mümkün mü?” sorusuna yanıt bulmaya çalıştı. Çoğu kez rock yıldızlarının, sahnede gitar parçaladığını görürüz. İsveçli bir firma olan Sandvik ise rock yıldızlarına meydan okuyarak tamamı metalden yapılmış parçalanmayan bir gitar üretti.

Ne şekilde vurulursa vurulsun parçalanmayan bir gitar yapmak için, parçalandığında bir gitara ne olduğunu araştırdılar (Gitarın genellikle ilk hangi bölümünün parçalandığı, hangi kısımları daha çok tahribat gördü gibi durumlara baktılar). Sandvik firmasında işleme prosesi geliştiricisi olan Henrik Loikkanen bir gitarda sap ve gövde arasındaki kritik ek yerinin çatlamasının bir mühendislik sorunu olduğunu, bu yüzden bu ek yerin çıkarıldığını söyledi. Gitarın sapı ve klavyesinin geri dönüştürülmüş paslanmaz çelikten yapıldığını da belirtti. Sap ve klavyenin her ikisi de gitarın gövdesine derinlemesine ulaşan dikdörtgen bir göbeğe uzatıldı. Paslanmaz çelik klavye bölümüne daha güçlü bir yapı kazandırmak için klavyenin içine hafif hiper-dubleks çelik yapı yerleştirildi. Ve gitarın bir diğer önemli kısmı gövdesine gelindiğinde ise yüksek mukavemetli , düşük ağırlıklı bir gitar gövdesi elde etmek için çok karmaşık bir tasarım oluşturuldu. Bu tasarımın üstünden kalkabilmek için, gövde yapımında titanyum tozu kullanarak 3D baskı ile yapıldı.

Bütün bu işlemlerin sonucunda dünyanın ilk 3D baskılı tamamen metalden oluşan asla parçalanmayan gitarı elde edildi. Ve gitar test edilmek üzere İsveçli bir gitar virtüözü olan Yngwie Malmsteen’e verildi. Malmsteen Florida’daki sahnesinde gitarı defalarca kez vurmasına rağmen gitar parçalanmadı , hatta etrafındaki pek çok sahne yapısını parçaladı. Ayrıca gitar görünümünün yanında ses performansı ile de etkileyici bir imaj çiziyor. Hayatı boyunca yüzden fazla gitar parçalayan Malmsteen ise gitarı parçalamak için çaba sarf ettikten sonra “ O bir canavar. Sahip olduğum her şeyi verdim, ama parçalamak imkansızdı.” sözlerini kullandı.

Gitarın sahnedeki testi için: https://youtu.be/4TKXvyYxoVw

Hazırlayan: Derya Şahin

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.