Ağaç Kökenli Karbon Fiber Arabalar

Unicera İstanbul Seramik, Banyo ve Mutfak Fuarı
21 Ocak 2019
Gizemfrit & Daikin Teknik Gezisi
20 Şubat 2019

Ağaç Kökenli Karbon Fiber Arabalar

İlk kez 2016 yılında İsveçli araştırmacılar dünyanın ilk ağaç kökenli karbon fiberden oluşan model arabasını üretti. Bu teknoloji metal ve diğer kompozitler için hafif ve yenilenebilir bir alternatif niteliğinde.

Kağıt üretiminin yan ürünlerinden araba çatısı ve akü yapıldı. Aklınıza ilk olarak yan panelleri ahşap olan station wagon araçlar geldiyse doğru yoldayız. Ancak bu sefer ahşap estetik için değil hafiflik ve yenilenebilir materyaller için
kullanılıyor. İsveçli araştırmacıların ürettikleri model arabanın çatısı ve pil sistemleri ağaç kökenli karbon fiberden oluşuyor.

Kullanılan karbon fiber bileşimin ana maddesini lignin oluşturuyor. Lignin maddesi kuru ortamlarda yetişen ağaçların neredeyse tamamında bulunuyor. Ayrıca lignin, Dünya üzerinde en çok bulunan ikinci doğal polimer olma özelliğini de taşıyor.
Kraliyet Teknoloji Enstitüsü Kimya Mühendisi Profesörü Göran Lindbergh, kullandıkları hafif materyal ile elektrikli araçların en büyük sorunu olan ağırlık sorununu çözebileceklerini belirtti. Ayrıca elektrikli araçların hafiflemesi ve lignin temelli piller sayesinde araçların menzilinin oldukça artacağının üstünde durdu.

Haırlayan: Emre Yılmaz

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.